Українська художня драма «Буча», яка вийшла в прокат 7 листопада 2024 року, тепер доступна для перегляду на платформі Netflix за платною підпискою. Стрічка заснована на реальних подіях і розповідає історію волонтера з Казахстану Костянтина Гудаускаса, який завдяки своєму паспорту мав можливість заїжджати на окуповані території України та організовувати евакуацію мирних жителів.
Події стрічки охоплюють лютий-березень 2022 року, коли Костянтин, ризикуючи життям, допоміг врятувати сотні людей з Бучі, Гостомеля, Ворзеля, Ірпеня та інших міст, що опинилися під контролем рашистів. Серед них – відомий український композитор Ігор Поклад та його дружина Світлана.
Для створення драми автори сценарію також використали реальні матеріали, надані Головним управлінням розвідки України, зокрема перехоплені розмови російських військових. Це дозволило зробити діалоги у фільмі максимально достовірними.
Ще до прем’єри стрічки в Україні «Буча» здобула срібну нагороду на Варшавському міжнародному кінофестивалі, підтверджуючи свою важливість як кінематографічного свідчення мужності, стійкості та єдності українців. А Поява стрічки на Netflix стала важливим кроком у поширенні правди про злочини російських військових та увічненні пам’яті про трагедію: масові поховання, руйнування та знищена інфраструктура нагадують про масштаб трагедії.
Тож наша редакція поспілкувалася з Костянтином Гудаускасом, який продовжує волонтерську діяльність, і дізналася деталі створення стрічки. Нам відомо чи брав чоловік участь у знімальному процесі, чим для нього є цей фільм та чому «Бучу» мають побачити не лише іноземці, а й українці. Також PARTISANу відомі плани волонтера на майбутнє і вони вражають.
Коли рятівник тисяч українців Костянтин Гудаускас отримав пропозицію стати прототипом для головного героя художньої драми, він відразу погодився. Каже, що відчув можливість через цю стрічку розповісти світу правду про звірства росії в Україні:
«Як правозахисник та людина з громадянством іншої країни, добре знаю, як працює російська пропаганда. Адже росія має великі кошти для того, щоб впливати на думку людей всього світу. Україна повинна цьому протистояти! А протистояти цій війні можна лише, розповідаючи світу правду. І художня стрічка «Буча» – це також можливість говорити про російсько-українську війну всьому світу».
Чверть знімального процесу драми «Буча» відбувалася за участі Костянтина Гудаускаса. Він познайомив режисера з українцями, яких врятував, та з якими співпрацював під час окупації Приірпіння. Крім цього, чоловік уточнював і підказував режисеру різні деталі окупації, щоб максимально реалістично передали тодішні події.
«Для мене цей фільм як ліки, – ділиться Костянтин. – Бо, переживаючи знову і знову те, що відбувалося зі мною тоді, я відпускаю біль, що досі живе в моєму серці. Я знаходжу нові точки опори для того, щоб рухатися далі, а це дуже важливо».
Після перегляду стрічки уродженець Казахстану усвідомив, наскільки важливу справу було зроблено для України. Він наполегливо каже: «ми зробили» і підкреслює, що наодинці йому б не вдалося врятувати стільки людей. Навколо надскладної справи об’єдналося чимало людей, тому й вдалося зробити неможливе можливим. Втім Костянтин наголошує, що Буча не закінчилася, вона зараз відбувається на тимчасово окупованих територіях України:
«У березні 2022 року ми об’єдналися і змогли врятувати багато людей. А також привезти чимало допомоги, що тоді було дуже важливим й важливим залишається зараз. Бо війна не закінчилася, вона продовжується і те, що тоді відбувалося у Бучі, зараз відбувається на сході та півдні України. Кацапи вбивають мирне населення, вони тероризують мирні міста. Ми майже щодня прокидаємося від тривог, шахедів і ракет, але це треба зупиняти.
Для мене немає такого розуміння, що це справа інших. Це справа кожного, хто живе зараз в Україні. Це справа кожної людини, яка зараз відчуває відповідальність за майбутнє України».
Фото: Костянтин Гудаускас/ на світлині люди, які допомагали евакуювати українців з окупованих міст БІГ регіону. Знімок зроблено у 2023 році на річницю звільнення Київщини
Фото: Костянтин Гудаускас/Автівка, в яку під час місії в Ірпінь у березні 2022-го влетів уламок снарядів
Коли продюсер та сценарист «Бучі» Олександр Щур звернувся до Костянтина Гудаускаса з пропозицією розповісти свою історію, щоб взяти її за основу художньої драми, чоловіки зійшлися на тому, що світ має знати правду. Так і сталося, навіть до прем’єрні покази вже давали свої результати.
«Прем’єра відбулася на Варшавському фестивалі і «Буча» одразу посіла ІІ місце за версією глядача, – розповідає волонтер. – Також фільм показали в багатьох країнах світу. Його побачили й конгресмени США, перед тим, як голосувати за надання Україні великої допомоги.
Я вже тоді розумів, який вплив має художня драма на допомогу Україні, бо навіть високопосадовці Євросоюзу сказали, що зроблять все, аби це фільм був показаний в їхніх країнах.
Тож я впевнений, що ми з Олександром Щуром досягли окресленої на початку співпраці мети, і весь цивілізований світ змінив думку та обрав на чиєму він боці.
У цьому фільмі є дуже гарний епізод, коли головний герой каже, що бути байдужим у таких великих подіях – це бути співучасником терористів. Так воно і є! Цю істину диктує не лише життя, а й сам Господь. Він каже нам: «Ти або гарячий, або холодний! А ти теплий». Не можна бути байдужими у ці страшні часи. Та й взагалі не можна бути байдужим, бо байдужість – це гірше, ніж будь-що».
За словами Костянтина Гудаускаса, художню драму «Буча» мають подивитися не лише іноземці, а й українці, оскільки багато хто відсторонився від війни, від Збройних Сил України, від кривавих подій в країні і списують це на державу та корупцію.
«Можна знайти багато причин, щоб відмовитися допомагати, – підкреслює волонтер, – але треба шукати можливості, бо у нас іншої країни немає. Просто ми можемо втратити те, що потім не зможемо повернути. Але найголовніше, що ми маємо пам’ятати, що кожного дня ми втрачаємо життя найкращих захисників та захисниць України. І ми просто не маємо права бути байдужими до цього».
Фото: Костянтин Гудаускас/ місія волонтера на фронт з подарунками на Святого Миколая
Тож Костянтин Гудаускас бажає всім українцям витримки, а також попри все знайти в собі силу та витримку, аби на короткий час відмовитися від довоєнного цивільного життя, щоб після Перемоги жити краще:
«У мене було зовсім інше життя до повномасштабного вторгнення, але зараз я живу в щоденному волонтерському марафоні. Кожного дня отримую запити і намагаюся їх виконати, щоб наші хлопці та дівчата могли якнайкраще зробити свою справу та звільнити Україну. А потім, після війни, ми ще заробимо грошей на себе та житимемо ще комфортніше. Я знаю це і вірю в це! Тому хочу, щоб це зрозуміли й інші, ті, хто вважає себе справжніми українцями».
Фото: Костянтин Гудаускас/ передача автівки Герою України. У 2024 році його команда Bucha help придбала та передала на фронт 113 автівок
Костянтин поділився з нами планами на 2025 рік, а вони у нього, як виявилося, грандіозні. Водночас для себе нічого на планує – поки все Україні та українцям!
«У 2025 році я маю план в першу чергу закінчити війну, – ділиться волонтер, – хай воно так і звучить (посміхається – Ред.). Я буду намагатися зробити все, щоб допомогти нашим хлопцям та дівчатам, які зараз на фронті виборюють Перемогу!
Також ми з волонтером та командиром Миколою Івановичем маємо мрію побудувати на Київщині реадаптаційний центр для військових, які після лікарень потребують подальшого відновлення. Маємо таку ціль й обов’язково втілимо її в життя, оскільки дуже важливо допомагати захисникам повертатися до життя, до своїх родин. Бо фронт їх змінює катастрофічно, стресові ситуації міняють їх психологічно і нам треба буде багато зробити, щоб знову повернути військових до цивільного життя. Ми зобов’язані зробити все, щоб ветерани відчули, що в цьому суспільстві вони Герої і будуть ними завжди. І це маленька справа, яку я можу зробити. Вже є красива земельна ділянка, вона розташована в лісі, біля ставка.
Дуже хочеться зробити цей центр, щоб захисники безкоштовно могли проходити реадаптацію зі своїми родинами. Отака маленька ціль, крім тієї, щоб закінчити війну. Бо кожний українець має брати на себе відповідальність, щоб закінчити цю війну перемогою».
Наша редакція дякує Костянтину Гудаускусу за те, що він зробив, робить і планує зробити для України та військових. За те, що попри народження в іншій країні, він є українцем до мозку кісток і любить Україну не на словах!
Бажаємо йому міцного здоров’я, сталевої витримки та втілення в життя всіх його планів – як всеукраїнських так і особистих.
Довідково: Команда волонтера Bucha Help регулярно здійснює поїздки на фронт та доставляє необхідну допомогу нашим Захисникам.
Підтримати місію можна донатами за посиланням.
Або перерахувати кошти за реквізитами: 5168752107722889
Нагадаємо, раніше ми розповідали про те, що насправді допомогло Костянтину Гудаускасу врятуватися від російських обстрілів та вивезти з окупації українців.